Wśród tkanin warto wyróżnić także te, które używane są nieco rzadziej, ale znakomicie sprawdzają się w wielu sytuacjach, na przykład wafel. Na rynku dostępne są także tkaniny użytkowe, z których szyje się te elementy, których nie widać, ale bez których trudno wyobrazić sobie odzież – tkaniny na podszewki.

Tkanina wafel

Wafel bawełniany wysokiej klasy to tkanina, która charakteryzuje się nieco większą grubością niż klasyczna bawełna. Materiał ten jest bardzo chłonny, mięsisty, ale zarazem delikatny. Dlatego też idealnie nadaje się do szycia szlafroków, ale również ręczników, poszewek. Tkanina wafel ma ciekawą strukturę, dlatego będzie świetnie się prezentować na przykład w łazience czy jako element dekoracyjny – z tego rodzaju bawełny szyje się narzuty, koce.

Bawełna wafel występuje w wielu kolorach, z łatwością więc dobierzemy ją do konkretnego wystroju wnętrza. Ostatnio szczególną popularnością cieszą się kolory neutralne – beż, cynamonowy brąz, kolor karmelowy czy szarości.
Tkanina wafel to też materiał często wykorzystywany do szycia artykułów dla najmłodszych. Materiał posiada Standard Oeko-Tex 100, dzięki czemu jest on zupełnie bezpieczny dla dzieci od pierwszych dni życia, sprawdzi się do kocyków, otulaczy, ręczników z kapturkiem.

Materiały na podszewki

Dla tego jak nosi się i prezentuje dane ubranie, istotne jest wszycie odpowiedniej podszewki. Materiały na podszewki występują w wielu kolorach, aby jak najlepiej dopasować się do ubrania. Można też zdecydować się na kontrastowy kolor, który sprawi, że całość zyska charakter i pazur.
Wybierając tkaniny podszewkowe zwracajmy uwagę na takie materiały, które są odporne na przetarcia, mają trwałą strukturę. Dobrze sprawdzają się na przykład podszewki satynowe poliestrowe – odzież równo się na nich układa, ponieważ są dość „śliskie” w dotyku.

Podszewki wzmocnią zarówno marynarki, sukienki jak i akcesoria – wszywane są często do torebek. W ich przypadku mają dodatkową funkcję – podszewka w jasnym kolorze ułatwi szukanie w torebce różnych drobiazgów.
Niezależnie od tego jakiej tkaniny poszukujemy i w jakim celu planujemy jej użyć, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość materiału. Powinien on być wytrzymały, jak najbardziej odporny na blaknięcie. Rodzaj materiału uzależniony powinien być w głównej mierze od jego funkcji.