Termin szafa kapsułowa powstał w latach. 70. XX w. Zapoczątkowała go właścicielka butiku Susie Faux. Termin oznacza, że wśród naszych ubrań mamy tylko te, w których naprawdę chodzimy. Niektórzy uważają, że powinna być to ograniczona liczba. Ubrania przede wszystkim są do siebie dopasowane, czyli takie które będą dobrze razem wyglądać w wielu wariantach np. jedna spódnica będzie świetnie łączyć się z wieloma bluzkami czy swetrami, które posiadamy. Świetnymi ciuchami, które możemy nosić na wiele sposobów są klasyczna „mała czarna”, biała koszula, ołówkowa spódnica czy proste czarne rurki, czyli ubrania ponadczasowe.

Nasza odzież powinna być dopasowana do naszej sylwetki. Najlepiej żeby w szafie kapsułowej znalazły się ubrania, które chcemy i lubimy nosić. Ubrania dobrze jest dopasować do naszego stylu życia, inaczej będzie wyglądać szafa osoby pracującej zdalnie, w biurze, a inaczej osoby pracującej fizycznie lub sportowca. Szafa kapsułowa ma dużo zalet. Oszczędność miejsca, możemy kupić ubrania lepszej jakości, które mogą być droższe ale kupując mniej ubrań możemy sobie na nie pozwolić ale też mniej czasu spędzamy później na dobieraniu ubrań, bo wszystko do siebie pasuje. Wystarczy poświęcić trochę czasu na początku, przejrzeć swoje ubrania i pozbyć się niektórych.

Dobrze jest zaplanować co chcemy w przyszłości dokupić i powoli uzupełniać naszą odzież. Może garderoba kapsułowa to coś co przypadnie ci do gustu.